Olvasási idő: 2 perc
Akik jógáznak Velem, tudják, hogy bizonyos ászának kivitelezése közben fel szoktam hívni a figyelmet, hogyan tartsuk a kezünket, melyik ujjak találkoznak, stb. Ezek a mudrák, azaz kéztartások. (van ilyen a tekintetre is, hogy hova nézünk pózok közben, azt is sűrűn mondogatom, az pedig a drishti).
Mit pecsétel meg a kéztartás?
A mudra szankszrit szó, jelentése pecsét, póz. Nem igazán tudni, miért és hogyan alakultak ki, de évezredek óta használják, jógázás közben és azon túl is. Számos írásos bizonyíték szolgál a testi/lelki hatások leírásra.
Tudományos magyarázatok szerint a kéztartások eszközök arra, hogy (az agytörzs környékéről eredő) tudatalatti reflexek és ösztönös minták befolyásolhatóak legyenek. Finom szintű kapcsolat létesül a test, a tudat és az életenergia, a párna között, így vannak olyan murák, amelyek elsősorban a spirituális fejlődést segítik elő, mások pedig terápiás jelentőséggel bírnak.
Testünkben ún. nádik (vagy a kínai orvoslás szerint meridiánnak nevezett), energiacsatornák vannak, amelyek az ujjbegyeknél végződnek.
Az ájurvéda (a több, mint 5000 éves indiai orvostudomány, az élet tudománya) szerint az Univerzum 5 elemből épül fel, és minden ujjunk egy kapcsolódási pontot jelent egy adott elem Ezek az elemek építi fel a dósánkat, jellemzi a testünk, fizikai és szellemi állapotunk is. Ezek szerint, ha az ujjainkat összeérintjük, behajlítjuk, keresztbe fonjuk, befolyásolhatjuk testünket, lelkünket.
Ujjaink és az elemek kapcsolata:
Hüvelykujj: a napot, az energiát, a tüzet jelképezi (agni). Az önérvényesítés jelképe
Mutató ujj: a levegőt és mindent, aminek mozgásban kell maradnia (vayu). Az önértékelésünk jelképe
Középső ujj: teret, nyitottságot és terjeszkedést képvisel (akash). A felelősség jelképe
Gyűrűsujj: a földet, a gyökereket, a gyökerezést jelképezi (prithvi). Kapcsolataink jelképe
Kisujj: a vizet jelképezi, az alkalmazkodás és a mobilitás jellemzője (jal). A kommunikáció jelképe
Az ujjhegyeken sok idegvégződés található. Tudósok megerősítik, hogy minden egyes ujjhegy körül szabad elektronok koncentrálódnak.
Amikor az ujjhegyeket összeérintjük vagy a tenyér egy bizonyos részéhez tesszük, egy pszicho-neurális ujjzár, kör jön létre, ezáltal a szabad energia visszafelé áramlik a test irányába egészen az agyig, kiegyensúlyozva az öt alapelemet a testben érzékszervekre, érrendszerre, inakra is hatással van.
Néhány mudra akár pár másodpercen belül egyensúlyba tudja hozni a test elemeit, de vannak olyanok, amelyeknél 40-60 perce is szükség van. Gyakorlásukhoz nem kell semmiféle különleges erőfeszítés: a mudrákat bármikor, bárhol, ülés, állás, sétálás akár utazás közben is végezhetjük. A vizualizáció, a légzésszabályozás (pránajáma) és a megerősítések (mantra) fokozzák a mudrák hatását.
Akash mudra
Jellegzetes kéztartás Buddha szobroknál: a hüvelykujj és a középső ujj találkozik. Mivel a középső ujj a felismerés, a meglátás energiáját képviseli, így ez a mudra a meditációk gyakori kísérője. A felfelé (kifelé) mutatott tenyér segíti a befogadás érzetét. Az ujjbegyek lágyan, finoman érintkeznek, a több ujj relaxált állapotban, feszültségtől mentesen nyújtott pozícióban van.
0 hozzászólás