???? Olvasási idő: 4 perc
Többen is érdeklődtetek a múltkor az instagram sztori alapján, hogy milyen kenyérke készült a dagasztógépem karmai alatt.
Kb. 8 év gluténmentes étkezéssel a hátam mögött elmondhatom, hogy rengeteg próbálkozásom volt már. Amikor kiderült, hogy a glutén okozhatja a panaszaim nagy részét, egyik napról a másikra hagytam el az étkezésemből. És pont akkor költöztem ki Németországba egy hosszabb projektmunka miatt 3 hónapra. Mindenki aggódott, hogy mit fogok én enni, én pedig csodálkozva tapasztaltam, hogy egy gluténmentes kánaánba érkeztem. Tele voltak a polcok, többféle kenyérből, péksütiből lehetett választani, lecseréltem az ételízesítőt, a felvágottakat, mindent.
Amikor hazaköltöztem, meglepődtem, hogy nem ennyire széles a választék, de imádok sütni-főzni, így nem volt kérdés, hogy kipóbálom magam. Az első néhány kőkenyér megalkotása után úgy döntöttem, hogy akkor inkább nem eszek kenyeret, és a sütikkel is csínján bántam. De mivel nyughatatlan kísérletező vagyok, csak nem hagytam abba a próbálkozást, és eljutottam oda, hogy megalkottam a tökéletes kenyeret. Ráadásul kovászos. ❤️
Mindig is szeretettem volna kipróbálni a kovászos sütést, de valami őrületesen bonyolult dolognak gondoltam. Főleg gluténmentesen.
De nem az. Sőőőőt! Víz és liszt kell hozzá, némi türelem és szeretetet. ❤️ Így született meg Kovász Karcsi.
Segítségével készülnek a finomabbnál finomabb kenyerek, kalácsok, kiflik, beiglik.
Ha szeretnéd kipróbálni, de nem tudod, hogyan állj neki, kommentelj, írj a Facebookon, segítek! Ha igénylitek, nagyon szívesen indítok kovásznevelő kihívást is 🙂
Itt pedig a köleslisztes kenyér alapreceptjét találjátok. A recept alapját a Gluténmentes Kovász Facebook csoport köles kenyér receptje adja, ezt dolgoztam át a saját tapasztalataim alapján.
Recept
280 gr gluténmentes kovász (én barnarizsliszttel készítem)
360 gr kölesliszt
240 gr tápióka keményítő
20 gr útifűmaghéj liszt
20 gr bambuszrost
590 gr víz
3 ek olívaolaj
2 kk só
A kovászt sütés előtt be kell etetni. A már buborékos, türelmetlen kovászhoz hozzáadom a vizet és a sót, majd az összeszitált száraz anyagokhoz (lisztek, keményítő, bambuszrost, só) öntöm. Gyors mozdulatokkal összekeverem, majd jöhet a dagasztásk, kb. 5 percig. Dagasztás alatt fogja magába venni a vizet maradéktalanul, úgyhogy ne aggódj, ha elősre túl hígnak tűnik az anyag.
Dagasztás után még átgyúrom, formázom, és konyharuhával bélelet szakajtóba teszem, letakarom. 12 órán át kelesztem huzatmentes helyem (nálam általában ez a sütő, és mivel este dagasztok, egész éjjel biztonságban van ott). Reggel egy vaslábast (dutch oven) berakok a sütőbe, 250 ˚C fokra melegítem a sütőt. Amint forró a sütő (és az edény is), az edénybe belerakom a kb. 2,5-3x kelt kenyeret, beirdalom, letakarom a vaslábas fedelével. 250 ˚C fokon 30 percet, majd 200 250 ˚C fokon további 30 percet sütöm.
Rácson hagyom hűlni kb. 5-6 órát.
Ez egy alaprecept, a lisztek tetszés szerint variálhatók a glutnmentes tartományban. Érdemes azonban arra figyelni, hogy minden liszt más mennyiségű vizet köt meg. Tehát ha cseréled a lisztet, akkor a vizet apránként adagold!
Szeretettel ❤️,
Gizi
Tetszett a bejegyzés? Ha szeretnél más hasonló jellegű írást olvasni hétről-hétre, jógáról, meditációról, ájurvédáról, egészséges és tudatos életmódról, íratkozz fel rendszeres leveleinkre. Állandóan frissülő egyéb tartalmainkat pedig kövesd a Facebook és Instagram oldalunkon, vagy jógázz velem a Ramadasa Youtube csatornáján.
© Copyright 2020 Ramadasa Yoga és Ájurvéda 2020
0 hozzászólás